Урок № 4 Тема : "Особливості виду Людина розумна"

ТЕМА УРОКУ: ОСОБЛИВОСТІ ВИДУ HOMO SAPIENS. РАСИ ЛЮДЕЙ.

МЕТА УРОКУ: познайомити учнів з особливостями виду Homo sapiens, сформувати уявлення про людські раси, показати єдність їхнього походження, підвести до розуміння того, що всі раси належать до одного виду і є рівноправними, виховувати толерантне ставлення до представників різних рас.

ТИП УРОКУ: комбінований.

ОБЛАДНАННЯ: підручник, робочий зошит.

ХІД УРОКУ:

І ЕТАП: ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ.

ІІ ЕТАП: ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ.

фронтальне опитування

1. Які особливості еволюції людини ви знаєте?

2. Назвіть основні етапи антропогенезу.

ІІІ ЕТАП: МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНО – ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯІЛЬНОСТІ УЧНІВ.

розповідь вчителя

Учені навчили шимпанзе на ім'я Уошо розмовляти мовою жестів, яки­ми користуються глухонімі люди. Чи означає це, що шимпанзе Уошо стала людиною?

ІVЕТАП: ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.

пояснення вчителя

З біологічної точки зору людина має всі ознаки, характерні для ссав­ців, а чимало з них свідчать про те, що вона є близькою родичкою люди­ноподібної мавпи. Однак її анатомічна будова має риси, притаманні тільки людині.

питання до учнів: Як ви вважаєте, які це риси?

1. Серед найважливіших рис — великий об'єм головного мозку, що становить від 900 до 1400 см3. Мозковий відділ черепа переважає лицьовий. Мозок людини не просто великий, він має дуже складну будову.

2. До прикметних рис організму людини належать прямоходіння й пов'язані із цим особливості будови скелета та м'язів: скелет S - подібно вигнутий, череп розташований вертикально, нижні кінцівки значно довші й масивніші, ніж верхні, м'язи ніг добре розвинені.

Великий палець руки протиставлений іншим пальцям, що дозволяє людині робити дрібні маніпуляції із предметами. Особливості будови гор­тані дають змогу людині вимовляти чіткі і зрозумілі звуки, що недоступно шимпанзе й іншим людиноподібним мавпам.

Характерними особливостями виду Ното sаріепs

· Прямоходіння;

· Унікальна будова передніх кінцівок, яка дозволяє здійснювати з їхньою допомогою найрізноманітніші операції;

· Відсутність на більшій частині поверхні тіла волосяного покрива;

· Великий розмір головного мозку;

· Надзвичайно сильно розтягнутий у часі дитячий період онтогенезу;

· Складна соціальна поведінка;

· Розвиток мови й абстрактного мислення;

· Значна роль другої сигнальної системи в передачі інформації наступним поколінням.

Людські раси. Походження рас.

Вид Людина розумна має чітко виражені зовнішні ознаки людей, що історично виникли в період її активного розселення по планеті Земля та є наслідком пристосування до конкретних умов навколишнього середовища. Оскільки ці умови (клімат, особливості місцевості, температурний режим тощо) істотно відрізнялися, то в цілих групах людей, пов'язаних з певними районами, виникли специфічні зовнішні ознаки (відповідний колір шкіри, тип і колір волосся, форма носа, губ, колір і розріз очей тощо). Це сприяло виникненню рас.

Раса -це група людей, що має спільне походження і характеризується комп­лексом відповідних спадкових ознак, які сформувалися як пристосування до різних умов середовища впродовж багатьох поколінь.

У наш час учені виділяють три великі раси виду Людина розумна:

· євро­пеоїдну (євразійську),

· австрало-негроїдну,

· монголоїдну (азіатсько-амери­канську).

Кожна з них має ще низку підрас.

Європеоїдна раса (мал. 8,1) поширена в Європі, Передній Азії, Північній Африці й Північній Індії. Люди цієї раси мають світлу або смугляву шкіру, пристосовану до проникнення ультрафіолетових променів, пряме або хви­лясте найчастіше світле волосся, вузький продовгуватий ніс, що сприяє зігріванню холодного повітря, тонкі губи, великі голубі або сірі очі.

Монголоїдна раса (мал. 8, 2) поширена в Азії, Північній і Південній Америці. Для людей цієї раси характерні світла шкіра, пристосована до північ­ного клімату, оскільки може забезпечити в організмі синтез вітаміну D в умо­вах малої інтенсивності сонячного світла, пряме темне волосся, широкий ніс, тонкі губи, вузький розріз очей і шкірна складка у внутрішньому куті ока (пристосування до постійних вітрів степу, що несуть пісок і пил).

До австрало-негроїдної раси (мал. 8, 3), поширеної в Африці, Цент­ральній і Південній Америці, належать також аборигени Австралії. Характер­ним для цієї расової групи є специфічний чорний колір шкіри, що захищає тіло від ультрафіолетових променів в умовах інтенсивного сонячного світла, кучеряве густе чорне волосся, широкий ніс, товсті губи, великі темні очі.

За основними ознаками, характерними для виду людина розумна ( об’ємом мозку, будовою кисті та стопи, формою хребта, будовою голосових зв'язок, інтелектуальними здібностями), раси абсолютно рівноцінні і перебувають на одному й тому самому рівні еволюційного розвитку (мал. 9). Це спростовує вигадки ідеологів расизму про «вищі» раси та нації. Усе сучасне людство - це один біологічний вид -Homosapiens.

V ЕТАП: ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ.

бесіда по питанням

1. Які риси анатомічної будови характерні тільки для людини?

2. Чому в людини мозковий відділ черепа набагато більший за лицьо­вий?

3. Які прикметні риси організму людини пов'язані з прямоходінням?

4. Чим відрізняються негроїдна й монголоїдна раси?

VІ ЕТАП: ПІДСУМКИ УРОКУ.

Ø Характерними особливостями виду Ното sаріепs: прямоходіння; унікальна будова передніх кінцівок, яка дозволяє здійснювати з їхньою допомогою найрізноманітніші операції; відсутність на більшій частині поверхні тіла волосяного покрива; великий розмір головного мозку; складна соціальна поведінка; розвиток мови й абстрактного мислення; значна роль другої сигнальної системи в передачі інформації наступним поколінням.

Ø У наш час учені виділяють три великі раси виду Людина розумна: євро­пеоїдну (євразійську), австрало-негроїдну, монголоїдну (азіатсько-амери­канську).

Ø Раси абсолютно рівноцінні і перебувають на одному й тому самому рівні еволюційного розвитку.

VІІ ЕТАП: ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.

ü § 3 ( стор.13-15), конспект ВИВЧИТИ

ü Підібрати матеріал про видатних людей , нобелівських лауреатів, різних рас.

Кiлькiсть переглядiв: 2602

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.